Archiwum blog'a:

Archiwum blog'a:
Archiwum wszystkich prezentacji z tego blog'a

czwartek, 12 sierpnia 2010

Wujek dobra rada - podział konstrukcji bachowej.

Dziś w roli wujka wystąpi mój dobry kolega Piotr Burzyński z firmy ProCAD, który przygotował przewodnik dotyczący podziału konstrukcji blachowej.

Sposób 1: Komponent wyprowadzony.

  
Spotkałem się ostatnio z zapytaniem: „Czy możliwy jest podział konstrukcji blachowej na kilka osobnych części?”. Od razu do głowy przyszedł pomysł by wykorzystać środowisko wielobryłowe dostępne podczas modelowania części – szybko okazało się że środowisko to nie jest dostępne w konstrukcji blachowej.  Pomyślałem sobie że może uda się zamodelować blachę w środowisku części budując po kolei każdy korpus bryłowy a potem zamienić na konstrukcję blachową i utworzyć z tego zespół – niestety środowisko konstrukcji blachowej  najwyraźniej nie lubi się ze środowiskiem wielobryłowym.
 Są jednak metody by podzielić konstrukcję blachową na kilka elementów składowych. Pierwsza z nich opera się o narzędzie „Wyprowadzenia komponentu”. To proste – utworzę komponent bazowy – [w tym przypadku będzie to Kolano] – w którym będą znajdowały się płaszczyzny podziału – potem będąc w zespole będę tworzył kolejno części i importował potrzebną geometrię – aż utworze wszystkie.
1.    Otwórz część bazową o nazwie „Kolano_szkielet.ipt”
2.    Utwórz nowy zespół i następnie w nim nowy komponent o nazwie „Kolano_001” i wybierz płaszczyznę XY jako płaszczyznę szkicu. [Nie zapomnij wybrać szablonu „konstrukcja blachowa”.
3.    Zakończ szkic i usuń go – nie będzie nam potrzebny.
4.    Teraz z zakładki „Zarządzaj” wybierz „Komponent wyprowadzony” i wskaż naszą część bazową „Kolano_szkielet.ipt”.
5.    W oknie „komponentu wyprowadzonego” zaznacz „Bryłę” i „powierzchnię 4” – jak na rysunku poniżej i kliknij „OK”.


6.    Z zakładki „Model” wybierz narzędzie „Rzeźba” – następnie wskaż powierzchnie którą zaimportowaliśmy – potem wybierz opcję „Usuń” i w rozwinięciu okna zaznacz odpowiedni kierunek.  

7.    Tym sposobem utworzyliśmy pierwszy potrzebny element naszej konstrukcji blachowej. Następne będą powstawać bardzo podobnie.
8.    W „Domyślnych ustawieniach konstrukcji blachowej” ustaw grubość blachy na 1mm – teraz bez problemu możesz wygenerować „Płaski wzór” pierwszego elementu.
9.    Wyjdź z części „Kolano_001” do zespołu i utwórz kolejny element [„Konstrukcję blachową”] o nazwie ”Kolano_002” – potem zakończ szkic i usuń go.
10.    Ponownie z zakładki „Zarządzaj” wybierz „Komponent wyprowadzony” i wskaż część bazową.
11.    W oknie „Komponentu wyprowadzonego” zaznacz „Bryłę” i „Powierzchnie 4 i 5” – tak jak na rysunku poniżej – i oczywiście „OK”.
12.    Wybierz narzędzie z zakładki „Model” – „Rzeźbienie” i wskaż zaimportowaną bryłę i powierzchnie.
13.    Upewnij się że w oknie „Rzeźbienie” zaznaczona jest opcja „Utnij” i czy w rozwinięciu okna wybrane są odpowiednie kierunki. Zobacz rysunek poniżej.
 14.    Kolejny komponent gotowy. Resztę elementów należy utworzyć powtarzając te same operacje.


Sposób 2: Kopiuj element.


Jest jeszcze jedna metoda podziału „Konstrukcji blachowej” która w tym przypadku zdaje egzamin – poprzez narzędzie „Kopiuj element”.
1.    Otwórz część o nazwie „Podział blachy na kilka mniejszych..ipt”.
2.    Następnie wstawię te blachę do zespołu [traktuje ją jako element bazowy] – potem tworzę nową część o nazwie np. 01 [szablon konstrukcji bachowej] i deklaruje płaszczyznę szkicu na płaszczenie XY elementu bazowego – kończę szkic i usuwam go.
3.    Z zakładki „Model” z pola „Modyfikacja” wybieram narzędzie „Kopiuj obiekt” – i zaznaczam element bazowy w obszarze modelowania potem w oknie „Kopiuj obiekt” zaznaczam powierzchnie i klikam „OK” – teraz w przeglądarce włączam widoczność płaszczyzny np. XZ [w tym przypadku będzie to płaszczyzna z początku – ale może to być dowolna płaszczyzna użytkownika].

4.    Wybieram narzędzie „Rzeźba” i zaznaczam w obszarze modelowania płaszczyznę XZ i powierzchnie która skopiowałem – potem w oknie „Rzeźba” w rozwinięciu zaznaczam kierunek tworzenia bryły i klikam „OK”. 
5.    Wychodzę z tej części i tworzę następną o nazwie np. 02 – i znowu deklaruje szkic na płaszczyźnie XY elementu bazowego – kończę go i usuwam. Powtarzam operacje kopiowania powierzchni jak w punkcie 3 – i potem znowu „Rzeźba” jak w Puncie 4 – z tym że ustawiam odpowiedni kierunek tworzenia bryły.
6.    Wychodzę teraz do zespołu i w przeglądarce obiektów wyłączam widoczność części bazowej. W ten sposób mamy w zespole dwie blachy które z łatwością można rozwinąć.
 Ta metoda pozwala na podział blachy na dowolną ilość elementów. Mam nadzieje że te ćwiczenia przydadzą się Wam w praktyce.

12 komentarzy:

  1. Czy pliki o których mowa są gdzieś do pobrania?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak najbardziej. Są tutaj: http://communities.autodesk.com/ama/orig/resources/7/Podzial_konstr_blach.zip

    OdpowiedzUsuń
  3. Plik się nie otwiera wyskakuje Schemat bazy danych jest nowszy niż ta wersja oprogramowania

    OdpowiedzUsuń
  4. Pliki są wykonane w wersji Inventor 2011. Mogę zapisać je w formacie STEP, może uda się na ich podstawie od nowa utworzyć pliki. Proszę o kontakt to wyślę je email'em.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuje.Oto mój mail garnet3@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  6. Czy te filmiki nagrywane są z głosem??

    OdpowiedzUsuń
  7. bo nie mam głośników i nie wiem.

    OdpowiedzUsuń
  8. To jest jedna z nielicznych prezentacji bez filmu. Składa się tylko z tego co widać na stronie. W razie czego mogę udostępnić pliki, wykorzystane w tej prezentacji.

    OdpowiedzUsuń
  9. nie potrzeba dziękuję bardzo

    OdpowiedzUsuń
  10. do zobaczenia w innych komentarzach

    OdpowiedzUsuń
  11. do zobaczenia na innych komentarzach

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja używam zamiast narzędzia "rzeźbienie" "odsuń" do podobnych zastosowań. Odległość odsunięcia ustawiam na "Grubość" i po kłopocie. Bryłę (nadaje jej masę "0") i okładam ją blachami. Jeśli jest potrzeba to zaokrąglam krawędzie a następnie odsuwam na "Grubość". Narzędzie "kopiuj obiekt" jest pomocne przy konstrukcjach blachowych. Dobrze przemyślany model umożliwia tworzenie "samobudujacych" się złożeń. Dzięki za fajny materiał.

    OdpowiedzUsuń